Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Tërmeti me magnitudë 8.2, si u shpëtuan miliona jetë në Kili (Fotot)

Në 1 prill të vitit 2014 Kili u godit nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 8.2 që u pasua më pas edhe nga një cunami, me epiqendër qytetin e Iquique ku mbetën të vdekur 6 persona.

Ekspertët thanë për CNN se ishin rregullat strike të ndërtimit ato që kursyen miliona jetë.

“Kili është një rajon aktiv sizmik, por që implementon shumë mirë kodet e ndërtimit, të ngjashme me ato të Kalifornisë,” shprehet John Bellini, gjeofizikant në Shërbimin Gjeologjik amerikan.

“Për shkak të kësaj, në Kili kishte më pak dëme, në krahasim me vendet që kanë rregulla të dobëta ndërtimi, dhe kjo është arsyeja që pati pak viktima,” vazhdon ai.

Dy ditë pas tërmetit me magnitudë 8.2 ballë, një paslëkundje me magnitudë 7.7 “shkundi” sërish Kilin.

[gallery ids="930487,930489,930488,930486,930490,930491,930492,930493,930494"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore