Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Masakër për Perëndeshën, vriten me shpata 200 mijë kokë bagëti (Fotot)

Besimtarët hindu mblidhen si çdo vit në vendin ku bëhet sakrifica më e madhe në botë me kafshë, në një zonë të largët të Nepalit.

200 mijë kokë bagëti priteshin të thereshin në këtë festival, duke krijuar një imazh sa unik, aq dhe ngjethës, me mijëra kafshë të ngordhura e me kokë të prera që mblidhen në një fushë.

Sakrifica bëhet në nder të perëndeshës Gadimai, dhe nis me sakrifikimin e një dhie, miu, derri dhe pëllumbi. Më pas, një shërimtar vendas vjen të ofrojë gjak nga pesë pika të ndryshme të trupit.

200 kasapë profesionistë mblidhen te një fushë e vogël dhe përdorin hanxharë të mëdhenj e të mprehur mirë për t’ua prerë kokën edhe me një goditje, ndërsa besimtarët, të cilët kanë sjellë kafshët, ngjiten nëpër pemë e nëpër shtylla për të parë më mirë.

Gjakderdhja dhe pamja makabre që krijon kjo festë ka nxitur grupe të ndryshme që të bëjnë thirrje për ta ndaluar, por, për besimtarët, tradita nuk duhet të ndalojë.

[gallery ids="930590,930591,930588,930589,930592,930593,930598,930597,930602,930594,930603,930596,930595,930599,930600,930601,930604,930605,930606"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore