Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

FOTO/ Nuk ndalet Kim Jong Un, hap qytetin super modern

Lideri i Koresë Veriore Kim Jong Un ka bërë hapjen e qytetit të ri Samxhijon në kufi të Koresë Veriore.

Qyteti është vendosur në afërsi të malit Paektu, i cili sipas legjendës konsiderohet si djep i kombit korean. Pheniani ka investuar shuma të mëdha për projektin e rindërtimit të qytetit që ende nuk ka përfunduar.

Samxhijon është kryeqyteti i një qarku në kufi me Kinën dhe sipas propagandës së Koresë Veriore vendlindja e Kim Jong Il-it, babait të Kim Jong Un-it.

Përveç muzeut të dedikuar për aktivitete revolucionare dhe stadiumit për ushtrimin e sporteve dimërore, në këtë projekt janë përfshirë edhe linja e re hekurudhore, 10.000 njësi banimi dhe fabrika për përpunimin e boronicave dhe patateve, të cilat janë burime më të rëndësishme në këtë pjesë të Koresë Veriore.

[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="930012,930013,930014,930005,930006,930007,930008,930009"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore