Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Fëmijët e dëshpëruar e të guximshëm, “luftojnë” me flakët e mbeturinave për të gjetur sende... (FOTO)

Fëmijët dhe të rinjtë e guximshëm hidhen nëpër grumbujt e djegur të mbeturinave, me shpresen për të gjetur artikuj që më pas t’i shesin. Kjo është historia e të rinjve të varfër në Bangladesh, mes tyre edhe 12-vjeçarë, të cilët ecin në nëpër male aty ku gjenden mbeturinat në Chittagong.

Ata grumbullojnë sende që ende digjen me shpresën se më vonë mund të shiten në një treg. Puna e rrezikshme i gjen ata duke prekur shishe plastike, sende metalike, lodra, çanta dhe pajisje mjekësore të cilat janë hedhur në mbeturina.

Dhe e dini sa fitoni? 3-6 dollarë në ditë, pavarësisht orëve të gjata në atë vend të rrezikshëm. Fotografi, Azim Khan Ronnie, shkrepi disa fotografi paso gjeti fëmijët duke punuar në pjesën e sipërme të këtyre grumbujve, të cilat janë vendosur lart në përpjekje për t’i tkurrur ato.

32 vjeçari nga Dhaka, Bagladesh, është shprehur se ka mbetur i surprizuar se “sa energjik dhe të lumtur” ishin ata kur gjenin ndonjë send gjatë punës së tyre të frikshme dhe të lodhshme.

“Shikon për gjëra metalike, plastike dhe lodra, pasi kishin vlerë në treg. Është diçka shumë e rrezikshme pasi aty hidhet çdo lloj mbeturine. Pajisjet e mjekësisë janë më të rrezikshmet për ta”, është shprehur fotografi.

[gallery ids="927827,927828,927829,927830,927831"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore