Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Shqiptari dorëzohet lehtë, spiunon grupin e kokainës nga frika se mos e vrisnin (EMRAT)

Një operacion i madh antidrogë i policisë në Parma, goditi një rrjet të rëndësishëm të trafikut të drogës. Mediat italiane shkruajnë sot se agjentët arrestuan Lorand Maçin, 34 vjeç, dhe Eduart Çelën, 26 vjeç. Ata fshehën 8 pako me kokainë brenda një garazhi në zonën e San Leonardo për një peshë totale prej 8.5 kilogramë.

Hetimi filloi me insistimin e informacionit të dhënë nga Maçi, i përfshirë më herët në një hetim për trafikun e drogës në vitin 2008. Ai u arrestua për dërgimin e rreth dy kg kokainë tek një prej bashkatdhetarëve të tij shqiptarë në provincën e Alessandria, përsëri aktiv në biznesin e drogës. Për këtë arsye hetuesit kanë filluar të monitorojnë lëvizjet e tyre.

Maçi ishte pronar i një picerie në zonën e San Leonardo (përmes Trieste), një aktivitet që, siç konstatohet nga agjentët, kishte një numër të kufizuar klientësh.

Ai u tregua i sinqertë për Policinë, pasi jeta e tij ishte në rrezik. Sepse grupet e shpërndarjes së kokainës dyshonin tek ai dhe shpesh e kishin kërcënuar. Ndaj për të shpëtuar, mendoi të spiunonte shokët, që ata të përfundonin në burg.

Bëhet e ditur se ndaj spiunit të shqiptarëve po përdoren edhe disa dokumente për ndryshim identiteti dhe vendbanimi për të.

Hetuesit zbuluan vizitat e shpeshta tek një garazh edhe nga një shqiptar i dytë, që rezultoi Eduard Çela. Por, policët filluan kontrollet dhe zbuluan kokainën brenda një garazhi aty pranë.

Kërkimi i bërë në këtë mënyrë çoi në zbulimin e tetë pakove, të mbajtura brenda një kutie kartoni. Prerja e drogës mund të kishte shtuar sasinë në 25 kilogramë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore