Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Katastrofat natyrore, Shqipëria pa informacion dhe pa koordinim

Instituti i Gjeoshkencës mbështet vendet e rajonit Adriatiko-Jonian në fushën e menaxhimit të rrezikut nga moti ekstrem. Përmbytjet dhe erozioni bregdetar, ndikimet në ekosisteme, dëmtimet në infrastrukturë dhe aktivitetet prodhuese mund të përkeqësohen nëse kombinohen me mungesën e sistemeve adekuate të paralajmërimit të hershëm dhe strategjive të koordinuara.

Sfidat territoriale të lidhura me mungesën e informacionit dhe njohurive të përbashkëta për motin ekstrem, bashkëpunimi i dobët rajonal, mungesa e koordinimit dhe shkëmbimit të procedurave të mbrojtjes civile do të përballen së bashku nga partnerët e I-STORMS.

Qëllimi është të forcojmë bashkëpunimin për shkëmbimin e njohurive, të dhënave dhe parashikimeve përmes një infrastrukture të përbashkët, strategjive të përbashkëta për përballimin e emergjencave të motit ekstrem, duke përmirësuar në të njëjtën kohë kapacitetet e vendeve pjesëmarrëse dhe procedurat e paralajmërimit të hershëm të mbrojtjes civile, në përputhje me Mekanizmin e Mbrojtjes Civile të BE-së.

Përfitimet e projektit do të trajtojnë së pari qytetarët e zonave Adriatiko-Joniane dhe administratat kompetente publike, por edhe vendimmarrësit, agjencitë sektoriale, aktivitetet prodhuese dhe komunitetin shkencor.

Më datën 21 Nëntor 2018, në ambientet e “Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit” në Tiranë, do të mbahet takimi kombëtar dhe trajnimi me pjesëmarrjen e rreth 40 anëtarëve nga i gjithë territori.

 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore