Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

U vetëshpall presidente, ja kush është gruaja që do drejtojë Bolivinë (FOTO)

Senatorja e opozitës në Bolivi, Jeanine Anez e ka shpallur veten presidente të përkohshme, pas dorëheqjes së Evo Morales.

Ligjvënësit nga partia e Morales bojkotuan seancën, por Anez tha se ajo ishte në përputhje me kushtetutën dhe u zotua të mbajë zgjedhje së shpejti.

“Para mungesës përfundimtare të presidentit dhe nënkryetarit, si president i Dhomës së Senatorëve, menjëherë marr presidencën ashtu siç është me rendin kushtetues”, tha Áñez duke u duartrokitur nga ligjvënësit e opozitës.

Ish presidenti është larguar në Meksikë, duke kërkuar azil atje pasi pretendon se jeta e tij ishte në rrezik.

Në një reagim në Twitter ai e quajti këtë veprim si një grusht shteti. Morales dha dorëheqjen të dielën pas disa javëve protesta në lidhje me rezultatet e kontestuara të zgjedhjeve presidenciale. Një avion meksikan, e dërgoi atë në qytetin e Meksikos, ku dhe mbajti një konferencë të shkurtër për shtyp.

Morales tha se ai ishte detyruar të dorëhiqej por e kishte bërë këtë me vullnet të lirë në mënyrë që të mos kishte më shumë gjakderdhje dhe dhunë.

[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="911931,911942,911941,911939,911938,911940,911932,911933,911934,911935"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore