Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Trafikantët të çojnë në Britani me 13 mijë paund, shkatërrohet grupi italo-shqiptar

Policia arrestoi dy anëtarë të një organizate që trafikonte njerëz fundjavën e kaluar. Bëhet fjalë për një italian dhe një shqiptar. Udhëheqësi i bandës u dënua të mërkurën e kaluar me 5 vjet burg dhe një gjobë prej 896 mijë 000 euro. Një shofer kamioni dhe disa persona të tjerë u dënuan gjithashtu. "Tani e gjithë banda është goditur", thotë zyra e prokurorit publik të Bruges.

Burri me origjinë italiane u arrestua pak para se të mund të merrte aeroplanin për në Itali dhe shqiptari kushëriri i të dyshuarit kryesor që u dënua me 5 vjet u ndalua në rajonin e Brukselit. Ata ishin anëtarët e vetëm të organizatës kriminale që ishin akoma të lirë.

Me anë të numrave të telefonave celularë britanikë nga një dosje tjetër e kontrabandës, banda hyri në "syrin" e hetuesve vitin e kaluar. Ata arritën të hartëzojnë metodat e punës së shqiptarëve. Kafeneja "The Brain" në Bruksel, e cila drejtohej nga i dyshuari kryesor shqiptar, u përdor si bazë.

Kjo u pësua nga gjashtë kërkime në shtëpi dhe katër të dyshuar u arrestuan. Banda punonte sipas prokurorit publik me transport të garantuar, me ç?rast drejtuesit e kamionëve ishin në dijeni të kontrabandës njerëzore.

Emigrantët paguanin nga 13.000 paundë për një vend në kabinën e shoferit. Gjatë vitit 2018 ata kanë kontrabanduar 112 persona në Britani të Madhe.

Kamionët zakonisht largoheshin nga parqet e makinave në Ëest Flanders, për shembull në Jabbeke dhe Veurne. Tani shqiptari dhe ai italian do të duhet të përgjigjen para gjykatës korrektuese.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore