Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Pse ndalimi i qetësuesit me bazë kanabisin është politikë absurde dhe çnjerëzore

Fakti se qeveria britikane do të lejojë disa  të sëmurë me epilepsi dhe  sklerozë të shumëfishtë për të marrë ilaçin kanabidiol (cannabidiol) për të lehtësuar dhimbjet është një lajm i mirë. Kjo është gjithçka që mund të thuhet.

Legalizimi i kanabisit në Mbretërinë e Bashkuar do të ndihmonte në mbrojtjen e përdoruesve të tij nga dëmtimi.

Siç dihet, çdo ilaç kanabis që përmban THC aktivë si qetësues - si marijuana mjekësore për miliona njerëz në të gjithë botën - është i ndaluar. Kanabisi medicinal mund të jetë i disponueshëm në të gjithë botën e lirë. Mund të jetë i disponueshëm në Amerikën e Donald Trump - ku presidenti "mbështet kanabisin mjekësor 100%". Britanikët që vuajnë dhe kanë nevojë mund të jenë në gjendje të kalojnë Kanalin dhe (në mënyrë të paligjshme) ta importojnë atë. Në shtëpi, kanabisi mund të blihet në pothuajse çdo cep të rrugës, për t'u konsumuar nga një 1.4 milion britanikë me dhimbje, sipas raporteve. Por politikanët britanikë pëlqejnë të luajnë lojën e doktorit. Sekretari i shëndetësisë, Matt Hancock, ka një zgjidhje të përgjithshme për të luftuar dhimbjen. Sipas tij, dhimbja duhet të presë.

Çdo prind i dashur që ka një fëmijë epileptik e di se çfarë jua lehtëson dhimbjet. Ideja që vetëm një mjek me një ilaç me recetë, i testuar klinikisht nga një rregullator shtetëror, mund të masë dhimbjen, është e turpshme.

Kur vitin e kaluar, sekretari i atëhershëm i shtëpisë ( jo sekretari i shëndetësisë), Sajid Javid, lëshoi ??licenca për ilaçe me bazë kanabisi për fëmijët në dy raste shumë publike, dukej se po bëhej përparim. Por ishte thjesht një rast.

Kanabisi mjekësor mund të përdoret, jo vetëm kundër epilepsisë por edhe për dhimbje kronike, ankthi, stresi etj.

Davi Nutt nga DrugScience, thotë se është e gabuar që pacientët e sëmurë në Britani duhet të "lihen pa u trajtuar dhe të detyrohen të kthehen në tregun e zi".

Por mallkimi i fundit është kontrolli qendror mbi eksperimentin lokal. Përparimi në SHBA erdhi kur qeveria federale tha që nuk mund të ndërhynte në të drejtën e një shteti për të vendosur. Pra, në këtë çështje kanabisi, pse të mos e lëmë  Skocinë të lirë - që ta mirëpresë Britaninë në shekullin XXI? / Marrë nga The Guardian

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore