Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Fotot e rralla/ Shembja e murit që ndryshoi historinë

Muri i Berlinit u ndërtua në vitin 1961 për të ndarë Berlinin Lindor nga ai Perëndimor, dhe u shemb më 9 Nëntor të vitit 1989. Ngjarja ishte aq e rëndësishme sa shërbeu si shtysë për rrezimin e komunizmit edhe në shumë vende të tjera.

I ndërtuar nga Gjermania Lindore, e udhëhequr nga Bashkimi Sovjetik, muri kishte si synim të mbante fashistët perëndimorë larg e që të mos pushtonin lindjen. Por në fakt shërbente edhe si barrikadë për lindorët që përpiqeshin të emigronin vazhdimisht për në territoret e perëndimti kapitalist.

Ndarja bëri që të ndahen familje e të shkelen të drejta njeriu, duke e mbajtur popullsinë e Gjermanisë Lindore të mbyllur në territor sovjetik. 100 persona u vranë teksa përpqieshin të kapërcenin murin kufitar, të rrethuar nga tela me gjemba e ushtarë me mitralozë.

Më 9 Nëntor 1989, partia komuniste e Gjermanisë Lindore tha se qytetarët mund të kalonin matanë murit kur të donin. Menjëherë u krijua kaos. Ata që jetonin në Lindje më në fund kishin mundësinë të kalonin në perëndim për herë të parë pas 30 vitesh. Teksa mblidheshin, qytetarët nisën ta shkatërrojnë murin. Këto janë pamjet e Reuters nga dita historike.

[gallery ids="906831,906830,906829,906828,906827,906826,906825,906824,906823,906822,906821,906832,906820,906819,906818,906817,906816,906815,906814,906813,906812,906811,906810"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore