Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

Ferizaj/ Preu pemën e shenjtë 600-vjeçare, çfarë i ndodhi banorit? (FOTO)

Gazeta Express ka sjellë një histori ndryshe nga Ferizaj i Kosovës. Ajo lidhet me një lis, i cili në pamje të parë mund të duket i thjeshtë dhe i zakonshëm, por për banorët e fshatit Greme të kësaj komune, është mjaft i veçantë. Ata e konsiderojnë të shenjtë. Thuhet se kjo pemë është më shumë se 600 vjeçare. Banorët shprehen se  askush nuk guxon ta presë, në të kundërt, e gjen diçka e keqe.

Këtë ka rrëfyer të paktën burri më i vjetër i lagjes Varvar, Isak Tahiri, i cili ka dëgjuar histori të shumta. Ndërkohë, Rrahimi Maliqi, i cili tani është 53 vjeç, përpara tre dekadash lëndoi shumë keq këmbën, megjithëse nuk është plotësisht i bindur se kjo erdhi për shkak se preu një degë të këtij lisi. Druri i shenjtë mbetet veç të tjerash një pikë takimi për të gjithë banorët e fshatit, që ka mbi 10 mijë vetë e përbëhet nga 15 lagje. Ky, thotë Express, nuk është i vetmi fshat në Kosovë, banorët e të cilit besojnë se ka dru të shenjtë.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore