Pedagogia cënoi privatësinë, kolegët i përvishen në facebook

Deklarata e pedagoges Iris Luarasi të shtunën në mbrëmje në emisionin “Shiko Kush Luan” në Top Channel se katër gazetarë ajo i ka ngelur në klasë kur kanë qenë studentë, por që sot janë të suksesshëm ka shkaktuar reagime dhe në shumicë nuk është pritur mirë.

Pedagogu dhe eksperti i ekonomisë, Ilir Ciko, ka reaguar pas deklaratës së saj, duke mos qenë aspak dakord më këtë përmendje të emrave në publik.

Profesor Ciko thekson se me deklaratën e saj pedagogia ka cënuar privatësinë e të tjerëve. Sipas tij duhen vendosur rregulla të reja loje për të mos cënuar pa të drejtë privatësinë e të tjerëve.

Postimi i plotë i Cikos:

Nuk e kam kuptuar asnjëherë se si një person që e quan veten pedagog mund të bëjë publike, madje me krenari dhe në emisione televizive, emra personash që i ka ngelur në lëndën e tij/saj, aq më tepër kur këta janë po aq, a në mos edhe më të njohur për publikun.

Kam 16 vite që kam përcjellë breza studentësh e në ato raste kur kam qenë i shtrënguar për të mos i kaluar, jam i sigurt që askush tjetër veç studentit dhe administratës së universitetit nuk është informuar për vlerësimin përkatës.

Nëse normat e etikës është vështirë të funksionojnë, besoj se duhen vendosur rregulla loje për të mos cënuar pa të drejtë privatësinë e të tjerëve.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.