Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Mos hapja e negociatave, vjen reagimi i ashpër i CDU/CSU

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla, ka publikuar në rrjetin social Twitter qëndrimin e CDU-CSU pas refuzimit të hapjes së negociatave.

Nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU Johann Wadephul dhe relatori përgjegjës, Christian Schmidt theksojnë se tani është momenti që dy vendet të shohin “JO-në” e Këshillit të Evropës, si një nxitje të fortë për vijimin e reformave integruese.

Krahas shtysës së fortë për vijimin e reformave integruese, të dy zyrtarët e koalicionit gjerman shprehin bindjen e plotë dhe të sigurt se Gjermania do vijojë të mbështesë vendet e Ballkanit Perëndimor, në sfidat e tyre për t’u anëtarësuar në familjen e madhe të Bashkimit Evropian.

Reagimi i CDU-CSU: “Rruga për në BE mbetet e hapur për Shqipërinë dhe Maqedoninë veriore. Të dy vendet duhet të vazhdojnë përpjekjet e tyre për reforma.

Këshilli Evropian vendosi të Premten të mos hapte negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU Johann Wadephul dhe relatori përgjegjës Christian Schmidt shpjegojnë:

Wadephul: “Unë u bëj thirrje të dy vendeve të kapin votën negative të Këshillit Evropian, si një nxitje për të vazhduar të gjitha përpjekjet e reformës. Nëse këto do të ndiqeshin, dyshuesit do të forcoheshin. Nëse të dy vendet mbeten në kurs, Paris nuk do të jetë në gjendje të ndalojë negociatat e pranimit për herë të dytë. Bundestag është në ndjekje të agjendës së reformës për vendimin e saj. Gjermania qëndron për një perspektivë evropiane të Ballkanit Perëndimor”.

Schmidt: “Vendimi negativ i Këshillit Evropian duhet të rishikohet menjëherë. Lidhja e Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë me Bashkimin Evropian nuk duhet të bllokohet. Ne mbajmë bindjen se për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, ka një vend në Bashkimin Evropian nëse ato i plotësojnë kriteret. Kjo përfundimisht përfshin fillimin e procesit të regjistrimit. Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë të drejtë të shohin veten dhe arritjet e tyre – deri në një ndryshim në emrin e shtetit ose një reformë gjithëpërfshirëse të gjyqësorit – dhe të punojnë së bashku në deficitet e mbetura. Vendimi i kushtëzuar i Bundestagut të Shtatorit, i cili përcakton kushte të qarta për hapjen e negociatave të pranimit, duhet të tregojë gjithashtu rrugën e miratimit për shqetësimet franceze, holandeze dhe daneze. Nëse BE nuk kujdeset për Ballkanin Perëndimor, fuqitë e tjera do ta bëjnë atë sferën e tyre të ndikimit. Askush nuk e dëshiron atë”, thuhet në qëndrimin e CDU-CSU.

Kreu i grupit parlamentar në PS shpreh mirënjohjen për qëndrimin e koalicionit CDU-CSU, i cili motivon Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut që të vijojnë me reformat.

“Mirënjohës CDU-CSU për vëmendjen e veçantë në Ballkanin Perëndimor. Jam plotësisht dakord me @JoWadephul & #ChristianSchmidt se të dy vendet (Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut) duhet të vazhdojnë rrugën e reformave drejt Evropës. Vendimi i Bundestag është rruga e agjendës së reformës”, shkruan Balla në Twitter.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore