Citoni autorin e tekstit, i biri i Maliq Lilës reagon pas “magjisë” së polifonisë labe në Parlamentin Britanik (VIDEO)

Polifonia labe dhe kënga “Hapu moj Evrop”, e interpretuar me mjeshtëri nga Grupi i Bënçës mahniti deputetët britanikë në parlamentin anglez, gjatë një turi të tyre në shtetin anglez. Teksti dhe performanca e grupit të drejtuar nga Golik Jakupi, u konsideru si  “magji” e jehona e këtij lajmi u përhap me shpejtësi dhe në mediat shqiptare.

Por suksesi i kësaj kënge, pasqyruar në portale të ndrsyhem, siç duket nuk u prit dhe aq mirë nga familja Lila, pasi autori i këtij teksti dhe shumë këngëve të tjera të interpretuara nga ky grupi i Bënçës, artisti Maliq Lila, nuk u përmend në asnjë nga radhët e raportimeve në media.

Marsias Lila, i biri i Maliq Lilës ka i kontaktuar nga Media Look, ka deklaruar se i ati është autori i shumë teksteve te këngëve te Grupit Bënçe, te Golik Jaupit dhe Paro Ziflaj, është krijuesi dhe poeti i këtij grupi te Tepelenës, ku kërkon që të citohet në tekste si autori krijues i vargjeve.

Marsiasi tregon se ky tekst, sikundër dhe dhjetëra të tjera të kënduara nga Grupi i Bënçës janë përmbledhur dhe në një vëllim me poezi, titulluar “Jashtë hënë e pjekur” me autor, artistin e nderuar me medaljen “Naim Frashëri i artë”, Maliq Lila. Grupi polifonik i Bënçës zhvilloi një turne në Britani me qëllim promovimin e dokumentarit ‘Të larë nga Hëna’, e cila është një ode në polifoninë unike të vokalit të Shqipërisë së Jugut.

“Saint James Palace”, vendi ku 106 vjet më parë Konferenca e Paqes në Londër vendosi për fatet e shqiptarëve në Ballkan, është vetëm 700-800 metra larg sallës së Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar, ku në një nga sallat pritëse Vullnet Silaj dhe grupi i tij po këndojnë në shumëzërësh ngjarjet që u bluan në Konferencë. Vullneti, në përditshmërinë e tij polic, babai i një shoqes sime dhe burrë shumë interesant në bisedat për folklorin e Jugut, së bashku me të birin shoqëroi verën e kaluar nëpër Labëri Dan Shutt-in, një regjisor anglo-gjerman, i cili punoi për dokumentarin "Washed by the moon". Kur më treguan për titullin e këtij dokumentari shumë të mirë, që falë Reas- të bijës së Vullnetit, kam patur mundësinë ta shoh që në "inkubator", u mahnita. "Washed by the moon…". Nga vjen si titull, do të pyesni ju? Nga strofa e bukur e këngës labe: "Labëri, e larë në hënë,eshtrat sa majë e rrënjë,malet`ë gushë më gush`,jashtë borë e brenda prush."Për Vullnetin, grupin e tij, ison labe dhe dokumentarin "Washed by the moon" punoi një artikull të mirë Hannah Zafiropulos, që u publikua në Calvert Journal, një ndër sitet më interesante e më të lexuara ndër perëndimorë, që duan të njihen me Ballkanin dhe Evropën Lindore.

Publiée par Erion Del Vina sur Mardi 15 octobre 2019

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.