Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Lufta e Dytë Botërore, lufta që "zgjoi" gratë (FOTO)

Nga një këndvështrim i gjerë kur përmendim fjalën "luftë", në mendje na vjen gjithmonë si diçka e tmerrshme.

Vlerësimet e numrit të përgjithshëm të viktimave gjatë Luftës së Dytë Botërore ndryshojnë shumë midis burimeve të ndryshme, në shifrat e Muzeut Kombëtar të Luftës së Dytë thuhet se lufta mori jetën e afërsisht 15,000,000 ushtarëve dhe më shumë se 45,000,000 civilëve.

Por, Lufta e Dytë Botërore ishte gjithashtu një kohë e përparimit, para viteve 1940, gratë ishin të mbyllura në shtëpi, ishin të destinuara për t?u bërë grua dhe nënë dhe jo më tepër se kaq.

Por gjatë Luftës së Dytë Botërore, të gjitha llojet e mundësive të reja u hapën për gratë. Ja se si ishte të jesh femër në Amerikën e kohës së luftës, rreth vitit 1944?

[gallery ids="872099,872100,872101,872102,872103,872104,872105"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore