Kanceri i qafës së mitrës tashmë ka një kurë, zbulohet në Australi


Australia mund të bëhet shteti i parë që mund të eliminojë edhe kancerin e qafës së mitrës.

Kërkuesit e Universitetit Griffith në Queensland kanë përdorur teknologjinë e rregullimit të gjeneve për të synuar tumoret e kancerit të qafës së mitrës tek minjtë duke përdorur nanopjesëza të “fshehura”.

Drejtuesi i kërkimit, Professor Nigel McMillan, ka deklaruar se kjo është kura e parë kundër këtij kanceri duke përdorur këtë teknologji.

Kjo kurë ka patur një 100% sukses duke i kuruar të gjithë minjtë që u bënë pjesë e kurës, raportojnë mediat australiane, duke shtuar shpresat tek gratë që vuajnë nga kjo sëmundje.

©Copyright Gazeta SHQIP


Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.