Top Story/ Drama e Kukësit, në Shishtavec nga 300 shtëpi janë vetëm 130 (VIDEO)

Kukësi, është një nga rrethet me varfërinë më të madhe e si rrjedhojë edhe me braktisjen më masive të popullsisë. Popullsia e këtij rrethi është rreth 76 mijë banorë nga 106 mijë banorë që ka qënë ne vitin 2001.

Banorë që jetojnë në kushte eksteme të vështira, pa rrugë, pa ujë, pa shkolla e dyqane kanë zgjedhur të largohen duke mos e kthyer kokën pas për shtëpitë e tyre. Disa kanë zbritur në qytete të ndryshme të Shqipërisë, e disa të tjerë kanë kaluar matanë kufirit.

Shishtaveci është i njohur në të gjithë Shqipërinë për kultivimin e patates. Por fama e kësaj zone, nuk janë prodhimet bujqësore. Shishtaveci është fshati ku të gjithë të rinjtë kanë lënë vendin e tyre, për të shkuar në Europë, dhe më së shumti në Angli.

“Kanë qenë 300 shtëpi, minimalja me 5 banorë, kanë qenë 1500 banorë, tani menodhet që janë 130 shtëpi”, tregon Shaqir Duraku, banor, Shishtavec Kukës. Shishatveci më parë ka patur rreth 300 shtëpi të banuara ndërsa tani janë rreth 130 të tilla. Mes tyre, 70 shtëpi në fsahat banohen vetëm nga dy pleq.

“Është pakësuar shumë, shumica janë të vjetër, 70 shtëpi këtu janë me nga dy pleq. Jemi të cunguar”, tregon Fatmir Beqja, Banor Shishtavec, Kukës. Musadini është babai i 5 fëmijëve, por ditët e fundit të jetë së tij po i kalon i vetëm në fshat. Të gjithë fëmijët e tij janë në mërgim, në kërkim të një jetë më të mirë.

“Unë këtu jetoj vetëm, unë kam qenë në Angli, në Itali 4-5 herë, në Amerikë. Para 3-4 vitesh më ka vdekur plaka dhe tani nuk shkoj askund dhe vetëm këtu do të rri ”, thotë Musadin Uka, banor Shishtavec, Kukës. Dikur Shishatveci kishte gjallëri, njerëzit gumëzhinin dhe jeta ishte tepër aktive….ndërsa sot duket se është kthyer në një peisazh natyror të braktisur.

Drama e këtij fshati, thellohet edhe më tej. Në 5 vitet e fundit, nuk ka patur asnjë lindje të re në Shishtavec. Kjo, sepse këtu jetojnë vetëm të moshuar.

Top Story/ Drama e Kukësit, në Shishtavec nga 300 mijë shtëpi janë vetëm 130

Top Story/ Drama e Kukësit, në Shishtavec nga 300 shtëpi janë vetëm 130Kukësi, është një nga rrethet me varfërinë më të madhe e si rrjedhojë edhe me braktisjen më masive të popullsisë. Popullsia e këtij rrethi është rreth 76 mijë banorë nga 106 mijë banorë që ka qënë ne vitin 2001.Banorë që jetojnë në kushte eksteme të vështira, pa rrugë, pa ujë, pa shkolla e dyqane kanë zgjedhur të largohen duke mos e kthyer kokën pas për shtëpitë e tyre. Disa kanë zbritur në qytete të ndryshme të Shqipërisë, e disa të tjerë kanë kaluar matanë kufirit. Shishtaveci është i njohur në të gjithë Shqipërinë për kultivimin e patates. Por fama e kësaj zone, nuk janë prodhimet bujqësore. Shishtaveci është fshati ku të gjithë të rinjtë kanë lënë vendin e tyre, për të shkuar në Europë, dhe më së shumti në Angli.“Kanë qenë 300 shtëpi, minimalja me 5 banorë, kanë qenë 1500 banorë, tani menodhet që janë 130 shtëpi”, tregon Shaqir Duraku, banor, Shishtavec Kukës Shishatveci më parë ka patur rreth 300 shtëpi të banuara ndërsa tani janë rreth 130 të tilla. Mes tyre, 70 shtëpi në fsahat banohen vetëm nga dy pleq.“Është pakësuar shumë, shumica janë të vjetër, 70 shtëpi këtu janë me nga dy pleq. Jemi të cunguar”, tregon Fatmir Beqja, Banor Shishtavec, Kukës. Musadini është babai i 5 fëmijëve, por ditët e fundit të jetë së tij po i kalon i vetëm në fshat. Të gjithë fëmijët e tij janë në mërgim, në kërkim të një jetë më të mirë.“Unë këtu jetoj vetëm, unë kam qenë në Angli, në Itali 4-5 herë, në Amerikë. Para 3-4 vitesh me ka vdekur plaka dhe tani nuk shkoj askund dhe vetëm këtu do të rri ”, thotë Musadin Uka, banor Shishtavec, Kukës. Dikur Shishatveci kishte gjallëri, njerëzit gumëzhinin dhe jeta ishte tepër aktive….ndërsa sot duket se është kthyer në një peisazh natyror të braktisur. Drama e këtij fshati, thellohet edhe më tej. Në 5 vitet e fundit, nuk ka patur asnjë lindje të re në Shishtavec. Kjo, sepse këtu jetojnë vetëm të moshuar.

Publiée par Top Story në Top Channel sur Mardi 8 octobre 2019

©Copyright Gazeta SHQIP


Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.