Top Story/ Bukuria natyrore e Çinamakës, e kthyer në një zonë të shkretë (VIDEO)

Kjo bukuri natyrore i takon Çinamakës. Një zonë në rrethin e Kukësit e cila po boshatiset dita ditës. Njerëzit në kërkim të një jete më të mirë janë të prirur që të lënë çdo gjë pas. Shtëpia që shihni në këto pamje është braktisur nga pronarët e saj. Aq nxitimthi janë larguar, saqë dyert janë ende hapur dhe shtëpia është e mobiluar. “Shtëpi të braktisura ka plotë, këtu ka ngel nga një për trung, ose ka dhe lagje të tëra që kanë lëviz”, tregon Misire Rexha, infermiere, Çinamakë

Këtu më parë numëroheshin rreth 200 shtëpi të banuara ndërsa sot kanë mbetur më pak se 20. “Përpara kanë qenë 200 familje, tani janë vetëm 20. Që me hyrjen e demokracisë, janë larguar për në Lushnje, Tiranë dhe ne kemi ndenj këtu sepse nuk kemi pasur takat”, tregon Sulltan Sula, banor, Fushë Arrë, Kukës. Arsyet e largimit janë të shumta. Një ndër to është edhe fakti që nuk kanë shërbimet afër. Dyqanet dhe qendra shëndetësore janë 2 kilometra larg.

“Nuk kemi as qendër shëndetësore, as dyqan, shkolla larg, fëmijët gjatë dimrit në vështërsi”, tregon zonja nga fshati. Numri i lindjeve gjithashtu ka rënë ndjeshëm, duke i dhënë një shtytje më të fortë plakjes së popullsisë dhe zvogëlimit të saj.

“Numri I lindjeve më përpara ka pas 4, 5, 6 lindje, është pakësuar si numër lindjesh, nga ikja e popullsisë, dikur ka pasur 50 lindje gjatë vitit, tani bëhen apo jo 10 lindje”, tregon Misire Rexha, infermiere, Çinamakë.

Top Story/ Bukuria natyrore e Çinamakës, e kthyer në një zonë të shkretë

Top Story/ Bukuria natyrore e Çinamakës, e kthyer në një zonë të shkretëKjo bukuri natyrore i takon Çinamakës. Një zonë në rrethin e Kukësit e cila po boshatiset dita ditës. Njerëzit në kërkim të një jete më të mirë janë të prirur që të lënë çdo gjë pas. Shtëpia që shihni në këto pamje është braktisur nga pronarët e saj. Aq nxitimthi janë larguar, saqë dyert janë ende hapur dhe shtëpia është e mobiluar.“Shtëpi të braktisura ka plotë, këtu ka ngel nga një për trung, ose ka dhe lagje të tëra që kanë lëviz”, tregon Misire Rexha, infermiere, ÇinamakëKëtu më parë numëroheshin rreth 200 shtëpi të banuara ndërsa sot kanë mbetur më pak se 20.“Përpara kanë qenë 200 familje, tani janë vetëm 20. Që me hyrjen e demokracisë, janë larguar për në Lushnje, Tiranë dhe ne kemi ndenj këtu sepse nuk kemi pasur takat”, tregon Sulltan Sula, banor, Fushë Arrë, Kukës.Aryset e largimit janë të shumta. Një ndër to është edhe fakti që nuk kanë shërbimet afër. Dyqanet dhe qendra shëndetësore janë 2 kilometra larg.“Nuk kemi as qendër shëndetësore, as dyqan, shkolla larg, fëmijët gjatë dimrit në vështërsi”, tregon zonja nga fshati.Numri i lindjeve gjithashtu ka rënë ndjeshëm, duke i dhënë një shtytje më të fortë plakjes së popullsisë dhe zvogëlimit të saj.“Numri I lindjeve më përpara ka pas 4, 5, 6 lindje, është pakësuar si numër lindjesh, nga ikja e popullsisë, dikur ka pasur 50 lindje gjatë vitit, tani bëhen apo jo 10 lindje”, tregon Misire Rexha, infermiere, Çinamakë

Publiée par Top Story në Top Channel sur Mardi 8 octobre 2019

©Copyright Gazeta SHQIP


Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.