Gjendet varësja e arit katër mijë vite e vjetër, ja sa kushton (Fotot)

Billy Vaughan, 54 vjeç, u çudit kur zbuloi një varëse ari 22 karat në një fushë pranë qytetit të tij të lindjes Whitehaven.

Varësja i përket epokës së bronzit dhe pesha e saj prej 300 gram ar të pastër vlen mijera euro.

Qaforet prej ari perdoreshin si stoli përreth qafës ose kyçit të dorës për të shfaqur pasuri dhe status të lartë,

Një shembull tjetër që u zbulua në Norfolk dy vjet më parë u ble për 23,000 euro nga një muze lokal.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.