Top Story/ Misioni i George Soros?! Është bamirësia, por edhe kontrolli politik


Akuzat se filantropia e Sorosit është thjeshtë një maskim ngrihen mbi 3 baza kryesore:

Së pari, Soros është shumë afër me politikën dhe qeveritë e vendeve të ndryshme. Kjo shihet sa herë filantropi bën vizita në shtete të ndryshme, përfshirë edhe Shqipërinë. Takimet e tij kryesore nuk janë me vetë stafin e fondacionit, por me kryesministrat dhe presidentët e atyre vendeve.

“Këtu kompromentohet shoqëria e hapur.

Nëse ti vjen për shoqërinë civile dhe pastaj kalon tek ekzekutivi, atëherë ti bie ndesh me parimet e tua. Ti nuk je i sinqertë me atë qe ke premtuar”, tha Përparim Kabo, akademik.

Së dyti Soros del hapur në mbështetje të një force të caktuar politike dhe kundër një force tjetër. Kjo tregon se ai mban qëndrime të hapura politike.

Së treti Filantropia e tij shihet si një lojë për të fitua para. Ashtu si loja që ai bën në tregjet financiare.

©Copyright Gazeta SHQIP


Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.