Top Story/ Këto janë organizatat që marrin para nga Fondacioni i Soros

Tani le të ndalemi tek disa prej organizatave që kanë marrë para nga Soros. Rrjeti i tyre është shumë i gjerë. Disa vazhdojnë të ekzistojnë dhe disa të tjerë jo. Por ne po japim një listë me ato më kryesoret.

” Lëvizja Europiane në Shqipëri,
“Qendra për studime parlamentare”,
Lëvizja “Mjaft”,
Partnerët e Shqipërisë,
Instituti për demokraci dhe ndërmjetësim,
Këshilli Zgjedhor i Shqipërisë “Respublika”,
Instituti i mediave shqiptare,
Instituti shqiptar i studimeve ndërkombëtare,
Instituti shqiptar për studime bashkëkohore,
Komiteti shqiptar i Helsinkit,
Aleanca gjinore për zhvillim,
Shoqata “Refleksione”,
Shoqata për popullsinë dhe zhvillimin,
BIRN Albania,
Open Data Albania,
Open Spending Albania
Qendra për përparimin e zhvillimit njerëzor (CUCHR).
Platforma shqiptare për avokim të politikave,
“Transparency International”- Shqipëri,
Instituti “Agenda”,
Instituti për menaxhim Lindje-Perëndim.
Organizata “Lëviz Albania”
Lëvizja Rinore Egjiptiane Rome
Shoqata “Fëmijët janë e ardhmja”
“Instituti për Studime Politike”
“Porta vendore”
“Dhoma Zgjedhore”
Qendra për Studimin e Demokracisë dhe Qeverisjes

Këto janë vetëm disa nga organizatat që kanë përfituar dhe vazhdojnë të përfitojnë fondet e Soros. Një pjesë e tyre janë shumë të dëgjuara, ndërsa pjesës tjetër pak njerëz ua dinë emrin.

Por, këtu vijmë tek një pikë e nxehtë debati rreth aktivitetit të Sorosit në Shqipëri. Duke qenë se shumica e projekteve që marrin këto fonde, kanë të bëjnë me qeverisjen, më ligjet dhe me institucionet shtetërore, dyshimet janë ngritur se përmes tyre Soros kontrollon politikën shqiptare.

©Copyright Gazeta SHQIP


Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.