Eskorta me 30 makina/Kush është presidenti më i mbrojtur në botë (FOTO)

Pa dyshim presidenti më i mbrojtur në botë është ai i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Eskorta e tij prej 30 makinash prihet nga ‘Bisha’.

Limuzina e famshme e presidentit të SHBA ka një armaturë me trashësi 12,7 cm, 5 shtresa xhami të papërshkueshëm nga plumbi, dyer me trashësi mbi 20 cm që mbyllen automatikisht në rast të një sulmi kimik, armë zjarri, goma KEVLAR dhe rripa çeliku që mund të drejtojnë me funksion të plotë edhe nëse gomat çahen.

Rezervuari i karburantit është i izoluar, kështu që nuk mund të shpërthejë ose rrjedhë. Brendësia ka rezervuarin e vet të oksigjenit vetëm në rast urgjence kimike.

‘Bisha’ ndiqet nga 30 makina të tjera, që nga makina pilot, makina e inteligjencës artificiale, e deri tek ambulanca./Marrë nga Quora

Gazeta SHQIP

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.