Muhammad Ali, Mike Tyson? Ja ku praktikohet versioni më brutal i boksit (Fotot)

Fotografi tronditëse janë publikuar së fundmi nga një version brutal i sportit të boksit që praktikohet në Nigeri.

Kjo traditë e quajtur “Dambe” ngjason me sportin e boksit, por është shumë herë më brutale. Konkurrentët nuk kanë asnjë mbrojtje, madje lidhin duart me litarë për ta lënduar sa më shumë kundërshtarin e tyre. Deri vonë, ata i vendosnin edhe copa qelqi në duart e tyre.

Kjo traditë është e paligjshme, por vazhdon të praktikohet ende kryesisht në Hausas, në veri të Nigerisë. Madje, është përhapur edhe në zona të tjera të këtij shteti.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.