Kartëmonedhat e reja shqiptare, “të ngjashme” me euron (FOTO)

Banka e Shqipërisë ka prezantuar prerjet e reja të kartëmonedhave 200, 500, 1000, 2000 dhe 5000 lekë. Kartëmonedhat do të kenë një prerje të ndryshme, ndërkohë që figurat historike të vendosura në to janë të njëjtat. Sipas Bankës, është forcuar siguria në kartëmonedhat e reja, çka do e bëjë më të vështirë falsifikimin e tyre.

Në pamje të parë duket se ngjasojnë me monedhën europiane, por mos u ngatërroni, sepse kemi të bëjmë thjeshtë me kartmonedhat shqiptare.

Ceremonia është zhvilluar në ambientet e Bankës së Shqipërisë, ku janë prezantuar edhe kartmonedhat që në pak kohë do jenë në duart e shqiptarëve.

©Copyright Gazeta SHQIP

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.