Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

“Ju dua, po vdes...”/ Ulërimat dhe thirrjet e fundit të personave që vdiqën brenda Kullave Binjake (FOTO)

Tetëmbëdhjetë vjet më parë bota përjetoi tmerrin, ndërsa Al-Kaeda filloi katër sulme të koordinuara terroriste ndaj Shteteve të Bashkuara.

Ishte sulmi terrorist më vdekjeprurës në historinë e botës. 11 shtator 2001, filloi si çdo të martë tjetër me njerëz që nxituan të punojnë në qendër të Manhattan, New York. Por vetëm disa orë më vonë 2.996 njerëz u vranë, ndërsa 6.000 të tjerë u plagosën.

Numri i vdekjeve ka vazhduar të rritet, pasi ata që u përpoqën të ndihmojnë kanë rënë viktimë e kancerit të mushkërive.

Një total, 19 terroristë të al-Kaedës u përfshinë në rrëmbimin e katër aeroplanëve të pasagjerëve amerikanë.

Lidhur me këtë ngjarje, 18 vjet më pas, “Mirror” ka sjellë disa rrëfime të të afërmve të viktimave. Një nga to ka qenë edhe Melissa Harrington Hughes, e cila ishte nisur e vetme në New York.

Ajo kishte udhëtuar nga shtëpia e saj në San Francisko dhe thirrja e saj e fundit ishte për burrin e saj, Sean Hughes. Por për shkak të ndryshimit në kohë, ai ishte akoma në shtrat dhe nuk e kapi.

Mesazhi i Melissa thotë: “Unë thjesht dua t’ju them se ju dua dhe kam ngecur në këtë ndërtesë në New York”.

“Ka shumë tym dhe kam dashur vetëm që ta dini se unë ju dua gjithmonë”.

Melissa Doi kishte ëndërruar të bëhej balerinë. Por pas mbarimit të universitetit ajo filloi punën në IQ Financial Systems.

Më 11 shtator, ajo ishte duke punuar në katin e 83-të të Kullës së Jugut.

Në thirrjen e saj shqetësuese, Melissa thotë: “Është shumë nxehtë, nuk shoh më. Gjithë çfarë shoh është tymi. Unë do të vdes”.

Por thirrjet mbarojnë me Melisan duke thënë “të lutem Zot”.

[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="841255,841256,841257,841258,841177,841175,841176,841174,841173,841172,841170,841171,841169,841168,841167"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore