Zbulohet dokumenti prej 56 faqesh që PD ka dorëzuar në OSBE/ODIHR (VIDEO)

Një javë pas publikimit të raportit përfundimtar të OSBE/OHDIR, Top Channel zbulon dokumentin prej 56 faqesh që Partia Demokratike i ka dërguar misionit të vëshguesve ndërkombëtar.

Raporti demokratëve i cili mban datën 19 gusht, perforcon konstatimet e raportit final te OSBE OHDIR, i cili ishte ne fokusin e konferencës së selisë blu këtë të mërkurë. “Raporti i OSBE OHDIR është lajmërimi i vdekjes së zgjedhjeve në Shqipëri”, tha Bylykbashi.

Një kapitull i plotë, ai numër 4 i dedikohet denononcimit ndërkombëtarisht të manipulimit të procesit përmes numërimit të votave. Përgjimet e Bild dhe zyrtarët socialist të akuzuar për vjedhje votash janë pjesë e raportit të opozitës jashtëparlamentare. Përmes fotove dhe videove është denoncuar fenomeni më shume vota se votues të cilët zyrtarët demokrat i dhanë jehonë edhe ne daljen e tyre për mediat.

Por, ky nuk është fenomeni i vetëm i konstatuar nga demokratët. Një ndër to është edhe një komunikim i brendshëm që PD pretendon se është zhvilluar nga punonjës të policisë bashkiake të Tiranës ku theksohet se do i kontrollohen gishtat kush nuk ka votuar.

Pikë e raportit të opozitës jashtë parlamentare janë edhe 4 anëtarët e mazhorancës në KQZ dhe shkeljet e pretenduara prej tyre. Demokratët vëmendje kryesore në raportin e tyre i japin edhe dekreteve presidenciale që sipas tyre nuk janë zbatuar nga mazhoranca./Top Channel

 

 

 

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.