E pabesueshme/Zbulohet planeti me ujë; shkencëtarët gjejnë ‘super Tokën e banuar’ (FOTO)

Shkencëtarët kanë zbuluar për herë të parë një planet jashtë sistemit tonë diellor ku ka ujë, çka shënon një arritje të madhe në kërkimin e botëve të banueshëm.

Avujt e ujit janë zbuluar në një ‘super Tokë’ 110 vjet dritë larg që vlerësohet të jetë dyfishi i madhësisë së Tokës dhe tetë herë sa masa e saj.

K2-18b gjithashtu ka një atmosferë dhe diapazonin e duhur të temperaturës për ekzistencën e gjallesave, sipas shkencëtarëve në University College Londër.Është më afër yllit të saj sesa Toka është me Diellin, do të thotë se ka vite më të shkurtra, dhe duke përfunduar orbitën e saj në 33 ditë ndërsa e jona merr 365./Marrë nga Daily Mail

Gazeta SHQIP

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.