18 vite nga sulmet e tmerrshme/ Si u shkatërrua “zemra” e SHBA-së më 11 shtator (FOTO)

Dita e sotme shënon 18-vjetorin e sulmeve terroriste në Kullat Binjake në Nju Jork. 11 shtatori i vitit 2001 do të kujtohet gjithmonë nga amerikanët si dita e zezë e historisë së tyre. Mbi 3 mijë njerëz humbën jetën, kur dy avionë u përplasën mbi Kullat Binjake

Në mesin e viktimave ishin shtetas nga 70 vende të ndryshme të botës, e në mesin e tyre edhe tre shqiptaro-amerikanë. Sulmi u krye nga një grup prej 19 radikalë islamikë, 15 prej tyre nga Arabia Saudite

Dy prej grupit ishin nga Emiratet e Bashkuara Arabe, një nga Egjipti dhe një nga Libani

Sulmet dhe reagimi ndaj tyre i kanë dhënë formë politikës së Amerikës për 18 vitet e fundit, duke lënë pas një komb që është shumë më vigjilent dhe i shqetësuar për terrorizmin.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.