Fëmijë e të rritur të mbytur në gjak nga thika në kokë/Rituali makabër që mbledh myslimanët në Afganistan(FOTO)

Imazhet e pazakonta tregojnë myslimanë të devotshëm duke përdorur thika për të prerë kokat e tyre gjatë një shfaqjeje tradicionale religjioze.

Çdo vit, mijëra adhurues shiitë marrin pjesë në ceremoni, të kryera për të vajtuar vdekjen e Husejn ibn Aliut, nip i Profetit Muhamed.

Ceremoinoia e pazakontë zhvillohet në Afganistan ditën e ashures, që përkon me ditën e dhjetë të muajit të parë të kalendarit islam./Marrë nga The Sun

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.