Bie çmimi i naftës

Çmimet e naftës ranë të martën ndërsa lufta e vazhdueshme tregtare amerikane dhe kineze, hodhi një vështrim mbi tregjet, me të dhëna të ndjeshme të Koresë së Jugut, që u shtuan shqetësimeve për tregjet në zhvillim dhe një rritje të prodhimit të OPEC.

Niveli i papërpunuar amerikan CLc1 ishte poshtë 26 centë, ose 0,5%, me 54.84 dollarë për fuçi me 0644 GMT, ndërsa Brent LCOc1 ishte ulur me 6 centë në 58,60 dollarë për fuçi.

Shtetet e Bashkuara këtë javë vendosën tarifa 15% për një shumëllojshmëri të mallrave kineze dhe Kina filloi të imponojë detyra të reja në një listë të synuar 75 miliardë dollarë, duke thelluar luftën tregtare që ka rënë në skenë për më shumë se një vit.

Presidenti i SHBA Donald Trump tha që të dy palët do të takohen ende për bisedime më vonë këtë muaj.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.