“Tmerrohen” peshkatarët, kapin peshkaqenin dhelpër në Ishullin e Sazanit

Një specie e rrallë është kapur në veri të ishullit të Sazanit, jashtë gjirit të Vlorës. Peshkaqeni dhelpër është kapur në det të hapur dhe ishte i gjatë rreth 3 metra e 30 cm e peshonte 200 kg.

Peshkaqeni dhelpër futet në llojin e specieve ne rrezik zhdukje dhe dallohet nga dinakëria qe e karakterizon, prandaj quhet edhe peshkaqen dhelpër. Nuk konsiderohet nga peshkaqenët më të rrezikshëm, por konfirmohet qe nuk është aspak  miqësor. Asnjëherë nuk rri në afërsi të bregut të detit  dhe gjithmonë lundron në 70 metra thellesi.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.