Anulohet tenderi 18 milionë euro i Uanzës së re të Tiranës, ankohet një nga firmat e skualifikuara

Komisioni i Prokurimit Publik ka pezulluar tenderin 18 milionë euro, për ndërtimin e rrethrrotullimit të “Shqiponjës”, pas ankesës së kompanisë “Alb Building”. Në tenderin, që u zhvillua në datën 22 korrik morën pjesë 8 kompani, ku oferta më e ulët u paraqit nga Alb Building me 1.72 miliardë lekë ose 14.2 milionë euro, ndërsa e dyta ishte e salillarit me 1.77 miliardë lekë.

Por pas shqyrtimit të ofertave, Autoriteti rrugor shqiptar skualifikoi për mospërmbushje të kritereve dy ofertat më të ulëta duke shpallur fituese kompaninë e vendit të tretë, vëllezërit Hysa, e cila ka ofruar ta ndërtojë veprën me 1.77 miliardë lekë.

Por ky klasifikim është kundërshtuar nga kompania “Alb Building”, e cila e ka ankimuar shpalljen e fituesit nga ARRSH në komisonin e prokurimeve. Ashtu sicc parashikon procedura, me marrjen e ankesës Komisioni i Prokurimit Publik ka pezulluar menjëherë shpalljen e fituesit dhe lidhjen e kontratës, deri në vendimin përfundimtar që do marr pas shqyrtimit të dokumentave.

Ky është tenderi i tretë për rrethrrotullimin e shqiponjës, por tashmë me një projekt të ndryshuar. Projekti i parë që parashikonte ndërtimin e mbikalimit u tenderua dy herë. Tenderi i parë u fitua nga kompania fantazmë “Dh Albania” me një vlerë 20 milionë euro, aq sa fondi limit, por pas shpërthimit të skandalit me falsifikimin e dokumenteve qeveria u detyrua ta anulojë kontratën.

Në tenderin e dytë kostoja e ndërtimit zbriti ndjeshëm deri në 14 milionë euro, por autoriteti rrugor i s’kualifikoi të gjitha ofertat si të pavlefshme. Menjëherë pas anulimit të garës së dytë, ministria e Infrastrukturës njoftoi se do të ndryshonte projektin teknik të veprës në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës. Projekti i ri mban të njëjtën vlerë si ai i mëparshmi, por në vend të mbikalimit rrethrrotullimi shqiponja shndërrohet në nënkalim.

©Copyright Gazeta SHQIP


Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.