Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

"Shqiptarët do luftojnë..", komandanti i NATO-s tregon telefonatën: Si më gënjeu Millosheviçi

?Shqiptarët nuk janë si boshnjakët, ata nuk durojnë, do të luftojnë?.

Kështu mësohet t?i ketë thënë presidenti i Maqedonisë, Kiro Gligorov, në 1999-ën, ish-komandantit të lartë të NATO-s, Wesley Clark.

Clark, i cili drejtoi fushatën e bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe në vitin 1999, në një deklaratë për Zërin e Amerikës në gjuhën serbe tregoi një bisedë me presidentin Gligorov.

?Presidenti maqedonas, Kiro Gligorov, më thirri dhe më tha: ?E dini, do të keni problem të madh në Kosovë.

Atje do të bëhet luftë, sepse shqiptarët nuk janë si boshnjakët: ata nuk durojnë. Ata do të luftojnë?. Dhe, kështu ndodhi, luftimet nisën?, thotë Clark.

Po ashtu, ai ka thënë se si ambasadori Richard Hoblrooke kishte shkuar në qershorin e vitit 1999 për takim me Slobodan Milosheviçin.

?Më lidhi me telefon me Millosheviçin, të cilin e njihja nga koha e Daytonit dhe i thashë: ?Ju lutem, mos ia bëni këtë popullit shqiptar?.

Ai më tha: ?Gjeneral Clark, këta janë njerëzit e mi. Unë nuk do t?i lëndoj?.

Natyrisht, kjo ishte gënjeshtër, sepse spastrimi etnik tashmë po ndodhte?, tha Clark.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore