Sulme të rënda në Afganistan, shkon në 50 numri i të vrarëve

Afghan security forces personnel are seen at the site of a car bomb attack in Kabul on May 31, 2017. At least 40 people were killed or wounded on May 31 as a massive blast ripped through Kabul's diplomatic quarter, shattering the morning rush hour and bringing carnage to the streets of the Afghan capital. / AFP PHOTO / SHAH MARAI (Photo credit should read SHAH MARAI/AFP/Getty Images)

Nga disa sulme që ka ndodhur në Afganistan kanë humbur jetën 50 persona.

Mësohet se një shpërthim ka ndodhur në lindje të Kabulit më 25 korrik kanë lënë tetë persona të vdekur. Mes tyre ka pasur edhe fëmijë dhe gra.  Ndërsa 27 persona tjerë janë plagosur në shpërthime, ka thënë zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Wahidullah Mayar.Në shpërthimin e parë është përfshirë një sulmues vetëvrasës në një motoçikletë që është përplasur me një autobus, derisa i dyti ka ndodhur në zonën e njëjtë. Sulmi i tretë është kryer me makinë-bombë.

Comments are closed.