E trishtë/Katër shqiptarë në kuti kartoni brenda kamionit për në Britani (FOTO+EMRA)

Gazeta prestigjioze “Daily Mail” shkroi sërish në lidhje me emigrimin e shqiptarëve drejt Britanisë. Ajo sjell historinë e dhimbshme të katër shqiptarëve që janë trafikuar brenda kutive të kartonit, ndërsa shkruan se kanë paguar nga 700 Euro.

“Katër emigrantë shqiptarë u gjetën të regjistruar brenda kutive të mëdha të kartonit në anën e pasme të një furgoni të lidhur për Dover. Rojet kufitare ndaluan furgonin, i cili po udhëtonte nga Frankfurti në Derby, në Calais para se të kalonte Kanalin në Britani të Madhe. Më vonë doli se burrat kishin paguar më shumë se £ 600 (700 euro) secili për një bandë të trafikimit të njerëzve, një prej të cilëve tani është burgosur”, shkruan daily mail.

Vladimir Tollumi, 39 vjeç, ishte një nga katër njerëz që trafikonin emigrantë të paligjshëm në Britani. Tollumi ndodhej në Britani në mënyrë të ligjshme.

Por tani ai përballet me dëbimin pasi u dënua me 40 muaj burg.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.