E pabesueshme/ E rrëmbyen 3 vjeç, rikthehet në familje pas 18 vitesh

Inteligjenca Artificiale është bërë shkak për bashkimin e një familje të ndarë 18 vite më parë në Kinë. Një fëmijë i vogël 3 vjeçar u rrëmbye 18 vite më parë në një kantier ndërtimi pranë punës së babait të tij. Pas kërkimeve të shumta, familjarët i humbën shpresat për ta gjetur.

Por duket se ëndrra e tyre është bërë realitet 18 vite më pas, ku me ndihmën e inteligjencës artificiale, policia bëri të mundur bashkimin e 21-vjeçarit me familjarët e tij. Policia përdori teknologjinë e plakjes së fytyrës, një aplikacioni të ngjashëm me FaceApp të krijuar nga gjiganti teknologjik kinez, Tencent.

Policia e përdori teknologjinë për të parashikuar se si do të dukej tani 21-vjeçari dhe pamjen e tij e krahasoi me një bazë të dhënash me mijëra persona. Pasi përzgjodhën rreth 100 kandidatë potencialë, oficerët arritën të shkonin tek studenti 21-vjeçar.

“Kur e gjetëm, 21-vjeçari refuzoi të besonte se ishte fëmijë i rrëmbyer, por ADN-ja përputhej me atë të prindërve të tij biologjikë“, tha policia. Pas bashkimit të tij me familjarët, policia ka nisur hetimet për identifikimin e rrëmbyesve dhe zbardhjen e plotë të ngjarjes.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.