Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Shtohen tensionet/Ushtria amerikane rrëzon dronin iranian në ngushticën e Hormuzit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, tha këtë të enjte se ushtria amerikane ka shkatërruar një dron i cili kontrollohej nga Irani, duke e arsyetuar vendimin e tij për shkak të “veprimeve provokatore”.

Ngjarja ka ndodhur në ngushticën e Hormuzit, e vetmja lidhje mes Gjirit Persik dhe oqeanit. Rreth një e pesta e naftës së botës kalon në këtë ngushticë.

Trump tha në Shtëpinë e Bardhë, se ushtria amerikane ka bërë një “aksion mbrojtës” për shkak se droni qëndronte në distancë më të vogël se 1.000 metra.

“Droni u shkatërrua menjëherë” tha ai, pasi operatorët injoruan “paralajmërimet e shumta për t’u kthyer mbrapa”.

Presidenti e quajti incidentin “më të fundit nga disa aksione të ndryshme provokatore nga Irani”.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore