Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Bashkëshorti i gjyqtares që nuk i dha mandatin kryebashkiakes së Durrësit, militant i PD (FOTO)

Gjyqtarja Mimoza Margjeka vendosi ditën e sotme të rrëzojë kërkesën e Valbona Sakos për të marrë mandatin e kryebashkiakes së Durrësit, duke i argumentuar si nul zgjedhjet e 30 qershorit për Bashkinë e Durrësit.

Kjo, sipas saj, për shkak të regjistrimit të kandidates tjetër të BD-së për kreun e Bashkisë, Valbona Sakollari, jashtë afateve të përcaktuara me ligj.

Ndonëse situata ka qenë e njëjtë dhe në Bashkinë e Shijakut, një tjetër gjyqtare e Gjykatës së Durrësit, Dhurata Bilo, ka konfirmuar mandatin e fituar në krye të Bashkisë së Shijakut nga socialisti Elton Arbana.

Vendimi i gjyqtares Margjeka është qesharak, duke qenë se Gjykata më e Lartë për zgjedhjet në vend, është Kolegji Zgjedhor. Dhe Kolegji Zgjedhor ka folur njëherë, duke regjistruar “Bindjen Demokratike”.

Kështu që çdo debat tjetër, është i tepërt. Por duket se gjyqtarja e Durrësit ka pasur një hall personal.

Ajo nuk ka dashur të futet në sherr me të shoqin, që është një militant i flaktë i PD-së dhe merr pjesë në çdo protestë të kësaj të fundit. Margjeka nuk mund të merrte një vendim tjetër, pasi rrezik i shoqi nuk i fliste më me gojë. Më poshtë janë disa foto të tij ndërkohë, në protestat e PD-së./Tema

[gallery ids="799977,799976,799975"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore