Tërmet 5-ballësh pas katastrofës së stuhisë dhe zjarreve/Çfarë po ndodh me Greqinë?

Pas stuhisë së fuqishme me shtatë viktima e qindra të plagosur dhe zjarreve masive, këtë pasdite Greqia është goditur dhe nga një tërmet i fortë. Paraditen e sotme, në zonën e Lefkadës u raportua për një zjarr të fuqishëm. Në vendngjarje shkuan 12 zjarrfikës me 6 automjete dhe dy avionë, të cilët  vunë në kontroll flakët.

Ndërsa në orët e pasdites një tërmet me magnitudë 4.7 ballë goditi qytetin Agrinio.

Për fat të mirë nuk u raportua për persona të lënduar apo dëme materiale.


Ndërkohë pritet që territori helen të goditet nga një moti i keq me stuhi dhe reshje të dendura shiu.

Pritet që reshje të shumta të ketë gjatë natës në prefekturën e Selanikut, Thermaikos dhe Halkidiki dhe në orët e para të së dielës në Sporades, pjesët jugore të Maqedonisë Lindore dhe Thraki.

 

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/
LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.