Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Shiten për 8 mijë euro fjalët e fundit të shkrimtarit të njohur

"Céleste Odilon mund të nisen pas 10 minutash dhe të kthehen rreth orës 6 1/2, 7 të mëngjesit. Afrojeni pranë meje karrigen". Dhe nga ana e pasme është shkruar: "E kisha dëgjuar hekur në vend të gotë (J?avais entendu fer au lieu de verre)". Pas kësaj ai provon që të pijë pak kafe duke i thënë guvernantes së tij besnike Céleste Albaret : "Sa për t?ju bërë qejfin juve dhe vëllait tim". Në kalim e sipër ; ai njollosi letrën me pak kafe. Ishte 18 nëntori i vitit 1922. Ora shtatë e mëngjesit. Ai vdiq në orën 16 e 30. Njolla e kafesë është akoma aty.

Kjo copë letër, kjo « pusullë e të sëmurit », siç është prezantuar në katalogun e shitjeve që u bë me 18 dhjetor 2008, u shit 8000 euro.

Nga kujtimet e guvernantes

Rreth orës shtatë të mëngjesit, ai shprehu dëshirën për të pirë një kafe :

- ?për t?ju bërë qejfin, juve dhe vëllait tim, do ta pi të nxehtë Céleste, nëse është gati dhe ju ma shërbeni menjëherë. Më kujtohet që u ngrita nga kolltuku për të shkuar në guzhinë si një somnambul. Nuk mund të ecja. I thashë motrës sime, Maries :

- Deri tani e kam mbajtur veten, por më duket se nuk mundem më ; nuk më mbajnë këmbët. Në fakt, mendoj se nuk do të kisha rezistuar gjatë. U ktheva me kafen dhe me qumështin e vendosur në tabaka.

Ai dukej aq i pafuqishëm sa i propozova :

- Zotëri, dëshëroni që t?ju ndihmoj, t?ju mbaj pjatën ?

- Jo, Célestine, faleminderit. Ai mori filxhanin dhe e afroi në buzë duke ngritur sytë nga unë e duke përsëritur :

- Sa për t?ju bërë qejfin, juve dhe vëllait tim?

Piu pak dhe ma ktheu. E vendosa filxhanin mbi tabaka. Më tha që ta lija aty, pastaj :

- Besoj të rri i qetë një moment.

Dhe më bëri shenjë se dëshironte të qëndronte vetëm.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore