Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Shkarkohet drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani

Pas pesë vitesh në krye të Bibliotekës Kombëtare Persida Asllani nuk do të jetë më drejtoresha e këtij institucioni. Këshilli i Ministrave me propozim të ministres së Kulturës ka shkarkuar nga detyra në mbledhjen e sotme drejtoreshën e Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani.

Nuk dihen arsyet e vendimit, ndërsa pas 5 viteve Asllani do t'i lirojë vendin një drejtuesi të ri. Ajo u emërua në gusht të vitit 2014 në vendin e Aurel Plasarit."Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të pikës 11, të nenit 27, të ligjit nr.8576, datë 3.2.2000, "Për bibliotekat në Republikën e Shqipërisë", të ndryshuar, me propozimin e ministrit të Kulturës, Këshilli i Ministrave V E N D O S I: Znj. Persida Asllani, drejtor i Bibliotekës Kombëtare, të lirohet nga kjo detyrë. Ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në "Fletoren zyrtare", thuhej në vendimin e qeverisë. Gjatë kohës së drejtimit të saj, Biblioteka nxorri në pah një sërë problemesh siç ishte përmbytja apo rënia e zjarrit.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore