Hundë të thyera, gjak dhe… tradita e çuditshme 650 vjeçare e mundjes me vaj  (FOTO)

Mijëra mundës nga mbarë Turqia janë mbledhur këto ditë në Kirkpinar për të marrë pjesë në një garë të lashtë të mundjes që i vendos ata përballë njëri-tjetrin në një arenë me bar, pasi të jenë lyer më parë nga koka te këmbët, me vaj.

Festivali i “Mundjes me Vaj të Kirkpinar” mbahet çdo vit në këtë zonë të provincës Edirne, që nga viti 1362. Tradita e çuditshme lidhet me faktin se konkurrentët duhet të trajtohen me vaj, të cilin ia hedhin njëri-tjetrit mbi shpatullat e tyre gjatë asaj që është një nga ngjarjet më të vjetra sportive në botë.

Këtë vit pritet që më shumë se 2,380 mundës të ndjekin zakonin dhe të marrin pjesë në festivalin e 658. Ashtu si në çdo sport, disa mundës në historinë e Kirkpinar janë veçuar për tregimet e tyre të suksesit të pabesueshëm, performancat rekord, pasionin dhe dashurinë për traditën turke që ka lulëzuar me shekuj.

Mundësit e njohur apo figurat e lidhura me festivalin janë si të famshëm lokal. Tifozët kërkojnë të realizojnë fotografi me ta dhe t’iu marrin autografe.

Ahmet Tasci, që konsiderohet si një nga mundësit më të mëdhenj të vajit që nga themelimi i Republikës Turke, ka fituar turneun Kirkpinar tetë herë.

“Për mundësit e naftës, Kirkpinar është si një ëndërr,” tha Tasci për Agjencinë Anadolu, duke shtuar se ëndrra e tij u bë realitet vetëm pas viteve të stërvitjes së vështirë mendore dhe fizike.

©Copyright Gazeta SHQIP


Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.