Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Ilir Meta me dy standarde/ Si President shtyn zgjedhjet, kurse si Kryetar i LSI ishte kundër këtij veprimi (VIDEO)

Ilir Meta me dy standarde/ Si President shtyn zgjedhjet, kurse si Kryetar i LSI

Më 8 qershor 2019, në kohën kur opozita e drejtuar nga Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi po protestonin për të rrëzuar Edi Ramën, me një lëvizje surprizë Presidenti Ilir Meta njoftoi ç’dekretimin e datës së zgjedhjeve.

“Kam vendosur të shfuqizoj Dekretin nr.10928, datë 05.11.2018 për zhvillimin e zgjedhjeve për organet e qeverisjes vendore më datë 30 qershor 2019”, thotë Meta.

Kapitulli i 30 qershorit prej atij momenti u deklarua i mbyllur nga Presidenca, por nuk pranohet nga qeveria, e cila e cilëson antikushtetues vendimin e Kreut të Shtetit dhe vazhdon fushatën për zgjedhjet lokale.

Prej asaj datë ujërat kanë rrjedhur në të dy kahet dhe Meta e ka mbrojtur vendimin e tij me argumentin se vendi rrezikonte të shkonte në përplasje civile në 30 qershor.

Ndërkohë, PS vazhdoi argumentet e saj kundër shtyrjes së zgjedhjeve, duke i kujtuar Metës se vazhdimi i detyrës prej kryebashkiakëve të zgjedhur në 2015 do të bllokonte fondet për komunitetet dhe do të fuste në kolaps shërbimet për qytetarët .

Por edhe për këtë shqetësim të qeverisë, nga Presidenca më 13 qershor, Meta nëpërmjet këshilltarit ligjor Bledar Dervishaj sqaroi se ligji në fuqi i jep Presidentit të drejtën që t’i lejojë kryebashkiakët aktualë të vazhdojnë detyrën deri në caktimin e një date të re për zgjedhjet lokale.

“Presidenti thekson se në zbatim të detyrimeve Kushtetuese, realizimi i zgjedhjeve për pushtetin qendror në një datë tjetër përtej asaj të 30 qershor nuk cënon as interesat dhe as marrjen e shërbimeve nga qytetarët shqiptarë. Këshillat bashkiakë aktualë do të vijojnë funksionin e tyre deri në formimin e këshillave pasardhës deri sa të zgjidhen të rinjtë dhe të bëjnë betimet e tyre. Edhe kryebashkiakët aktualë do të vijojnë mandatin deri në zgjedhjen e të rinjve. Çdo aludim se në datën 8 gusht 2019 ndërpritet mandati aktual dhe shërbimet është retorikë politike”, tha Dervishaj në emër të Metës.

Por, pavarësisht se sot e cilëson retorikë politike shqetësimin e shfaqur lidhur me shtyrjen e mandatit të kryebashkiakëve, Ilir Meta si kryetar i LSI-së, mendonte ndryshe kur ishte në pushtet në 2011, në koalicion me qeverinë “Berisha 2”.

“Ne jemi të gatshëm për të përballuar çdo lloj skenari destruktiv që kërkon të zgjasë mandate pushtetarësh vendorë në mënyrë të paligjshme dhe antikushtetuese vetëm për një arsye, sepse nuk kanë kurajën, sepse nuk kanë bilancin për t’u ballafaquar me votuesit e tyre, për të cilët ata u përbetuan se do u zgjidhin shumë probleme katër vite më parë”, shprehej asokohe kryetar i LSI-së, Ilir Meta.

Gazeta SHQIP

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore