Kriza dhe shkarkimi i Metës, Presidenti i OSBE i alarmuar ka thirrje urgjente për palët

Në lidhje me trazirat e vazhdueshme politike në Shqipëri, Presidenti i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, George Tsereteli , ka reaguar ditën e sotme me një postim në rrjetin social “Twitter”, ku në deklaratën e tij ai shkruan:

“Pavarësisht nga rekomandimet e mëparshme të OSBE-së, në jemi dëshmitarë të rritjes të turbullirave politike në Shqipëri, ku në zhvillimet e fundit kërcënojnë se do të kthejnë polemikat politike në një krizë kushtetuese. Graviteti i situatës aktuale kërkon që palët politike në Shqipëri të ulen në një tavolinë të përbashkët për të kryer një dialog gjithëpërfshirës, por pa vënë para kushte. Dialogu synon që të shmangë përshkallëzimin e krizës duke përfshirë gjithashtu shqetësimet legjitime të popullit.”

“Ndërsa Shqipëria përgatitet të bashkohet me OSBE në vitin 2020 dhe është në pritje të një vendimi nga Këshilli Evropian, për hapjen e negociatave me BE, është e domosdoshme që të gjithë palët të respektojnë përgjegjësitë e tyre , të cilat janë tepër të rëndësishme për qëllimet strategjike të Shqipërisë, që ndahen nga pjesa më e madhe e shoqërisë Shqiptare.”

Presidenti Tsereteli shtoi gjithashtu se kuadri ligjor shqiptar duhet të mbështetet dhe respektohet nga udhëheqësit politik. OSBE mbetet e bindur se me vullnetin që i nevojitet politikës, aktorët e politikës shqiptare posedojnë të gjitha aftësitë e nevojshme për të udhëhequr vendin përpara dhe për të ofruar anën më të mirë të Shqipërisë OSBE-së.

Tsereteli theksoi gjithashtu se Asambleja Parlamentare vlerëson vëmendjen që Kryesia Slovake po i kushton Shqipërisë. OSBE do të vazhdojë të ndjekë nga afër zhvillimet në Shqipëri dhe me ndjenjën e përgjegjësisë drejt ambicieve dhe dëshirave të popullit.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.