“Burri dhe djali u bllokuan brenda”, rrëfime prekëse nga tërmeti në Qafëzezë të Korçës

Qafëzezë është fshati tjetër, i cili ka pësuar dëme të konsiderueshme nga tërmeti.

Shtëpia e Manuel Rapushit është shkatërruar plotësisht, muret janë të çarë dhe dyshemeja mund të bjerë nga momenti në moment.

Një pjesë e familjes së Manuelit pas tërmetit jeton në këtë çadër që e kanë vendosur në oborr.

“Për zotin nuk di si ta shpjegojë, ishte një tmerr me dy foshnje të vogla në shtëpi dhe me një plakë, ishte katastrofë e madhe. Jemi ulur me fëmijët atje dhe kemi parë teksa shembet shtëpia”, tregon Manuel Rrapushi, banorë i Qafëzezës.

Shembja e shtëpisë dhe kushtet e vështira që po kalon familja e kanë detyruar Manuelin që të marr një vendim shumë të vështirë për dy vajzat e tij të mitura 2 dhe 3 vjeç, duke i lënë ato në jetimore.

Top Story/ Tërmeti ka shkundur banesat në Qafëzezë të Korçës, banorët flenë në çadërQafëzezë është fshati tjetër, i cili ka pësuar dëme të konsiderueshme nga tërmeti. Kjo që shihni është shtëpia e Manuel Rapushit. Ajo është shkatërruar plotësisht, muret janë të çarë dhe dyshemeja mund të bjerë nga momenti në moment. Një pjesë e familjes së Manuelit pas tërmetit jeton në këtë çadër që e kanë vendosur në oborr.“Për zotin nuk di sit a shpjegojë, ishte një tmerr me dy foshnje të vogla në shtëpi dhe me një plakë, ishte katastrofë e madhe. Jemi ulur me fëmijët atje dhe kemi parë teksa shembet shtëpia”, tregon Manuel Rrapushi, banorë i QafëzezëShembja e shtëpisë dhe kushtet e vështira që po kalon familja e kanë detyruar Manuelin që të marr një vendim shumë të vështirë për dy vajzët e tij të mitura 2 dhe 3 vjeç, duke i lënë ato në jetimore.“I kam çuar fëmijët në Korçë, në shtëpinë e fëmijëve, kërkojmë nga shteti të na ndërtojë shtëpinë”, thotë Manuel Rrapushi, banor i Qafëzezë. Leze Roli në momentin e tërmetit mendoi se e humbi përgjithmonë djalin e saj 10 vjeçar. I mituri ishte në gjumë së bashku me babin e tij. Ata u bllokuan në dhomë pasi dyert nuk hapeshin nga tërmeti.“Ishte një tmerr i paparë, sa u zgjova nga gjumi, dola jasht dh era tërmet, burri dhe djali ishin në gjumë Brenda, u çuan duke i rënë dyerve e dritareve se nuk hapeshin, ishte tmerr nga ajo që unë pash nga jasht, asgjë nuk kërkojmë, vetëm të na ndërtohet shtëpia”, tregon Laze Roli, banore e Qafëzezë.

Publiée par Top Story në Top Channel sur Mercredi 12 juin 2019

“I kam çuar fëmijët në Korçë, në shtëpinë e fëmijëve, kërkojmë nga shteti të na ndërtojë shtëpinë”, thotë Manuel Rrapushi, banor i Qafëzezë.

Leze Roli në momentin e tërmetit mendoi se e humbi përgjithmonë djalin e saj 10 vjeçar. I mituri ishte në gjumë së bashku me babin e tij. Ata u bllokuan në dhomë pasi dyert nuk hapeshin nga tërmeti.

“Ishte një tmerr i paparë, sa u zgjova nga gjumi, dola jashtë dhe era tërmet, burri dhe djali ishin në gjumë brenda, u çuan duke i rënë dyerve e dritareve se nuk hapeshin, ishte tmerr nga ajo që unë pash nga jashtë, asgjë nuk kërkojmë, vetëm të na ndërtohet shtëpia”, tregon Laze Roli, banore e Qafëzezë.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.