Sheshi “Tienanmen”, foto të papublikuara nga protestat e masakrat

 

Një nga dy mijë fotografitë e bëra nga Jian Liu, një ish-student i dizajnit, tani 50 vjeç, i cili jeton në Kaliforni, gjatë protestave dhe masakrës në sheshin Tiananmen në pranverën e vitit 1989. Liu i gjeti ato përsëri pas 30 vjetësh: mbi 60 rrotulla të fshehura në shtëpinë e tij në Pekin, të cilat i dërgoi nga miqtë për t’i treguar vajzës së tyre 18 vjeçare, e cila u rrit në Kinë deri në vitin 2016, ngjarjet e tmerrshme të atyre ditëve. Tani ka publikuar mbi 2 mijë fotografi, disa prej të cilave janë gjithashtu shumë të forta

“Shtypja e protestave studentore pro-demokrate në Sheshin Tiananmen në vitin 1989, ishte vendimi i duhur”. Kështu u shpreh ministri kinez i Mbrojtjes, Gjenerali Ëei Fenghe, duke shtuar: “Ishte një turbullirë politike dhe qeveria qendrore mori masat vendimtare dhe ushtria mori masa për ta ndaluar atë dhe për të qetësuar trazirat. Kjo është rruga e drejtë. Kjo është arsyeja për stabilitetin e vendit që është ruajtur”.

Ëei, në fjalimin e tij, pyeti pse njerëzit vazhdojnë të thonë pse Kina “nuk e trajtoi incidentin në mënyrën më të përshtatshme.” 30 vjetët provuan se Kina ka pësuar ndryshime të mëdha “, lidhur me rritjen dhe transformimin e ngadaltë të Kinës.

E gjithë kjo ishte e mundur, sepse veprimi i qeverisë “mund të përfitonte nga stabiliteti dhe zhvillimi”, shtoi ministri i Mbrojtjes. Pekini ishte epiqendra e demonstratave të studentëve në masë që u ndërprenë në gjak kur ushtria bastisi sheshin Tiananmen në natën e 3 deri më 4 qershor.

30 vjet më vonë, ende është e vështirë të rindërtohen faktet, përgjegjësitë politike dhe të kuptohet numri i vdekjeve që qeveria kineze citon deri në 319, në dyshimin e bazuar se ka pasur shumë më tepër, nëse jo disa mijëra. “Ne duhet të vrasim ata që duhet të vriten, të dënojmë ata që duhet të dënohen”, tha Zëvendëspresidenti Ëang Zhen në sallën e një ndërtese të stilit perandorak në Zhongnanhai, disa dhjetëra metra nga Piazza Tiananmen. Masakra tashmë ishte kryer dhe liderët e Partisë po diskutonin vijën për t’u marrë. Gjithçka ishte vendosur prapa mureve të kuqërremta që mbyllnin Zhongnanin, selinë e pushtetit komunist, dikur një kopsht perandorak pranë qytetit të ndaluar.

Gazeta Shqip

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.