Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Nga vdekja e të dashurës, te sëmundja e motrës. Çfarë nuk dini për Keanu Reeves

Ylli u braktis nga babai i tij që kur ishte tre vjeç. Për shkak të disleksisë, ai ka ndërruar disa shkolla dhe nuk e mori diplomën. Vitin që do dilte ?Matrix?, partnerja e tij ishte shtatzënë në muajin e tetë, ku humbi vajzën që po priste. Të gjithë e njohim dhe pothuajse të gjithë kanë parë një film ku ai është protagonist.

Por jo shumë ndoshta e dinë se historia e Keanu Reeves, 54 vjeç, larg dritës së kamerave dhe botës së kinemasë, është historia e një jetë që nuk është fare e thjeshtë. Duke filluar me braktisjen e babait. Braktisja e babait Në rrjet qarkullon një film me disa deklarata që i atribuohen Reeves-it, dhe që kanë të bëjnë me jetën e tij. Videoja nuk ka të bëjë fare me të, por ajo që thuhet është e vërtetë. Keanu ka lindur në 1964 në Bejrut, Liban, nga një nënë angleze dhe një baba gjysmë kinez dhe gjysmë havai.

Një baba, i cili e ka braktisur atë kur ai ishte vetëm tre vjeç, e që e ka parë përsëri, vetë aktori tregon, kur është 13 vjeç, me pushime, pastaj për dhjetë vjet asnjë kontakt, as letër, as vizitë. Ndërkohë, nëna u zhvendos me fëmijët e saj në Toronto, Kanada.

Atje ajo koleksionon burra dhe shoqërues të jetës. Ndërkohë, në shkollë gjërat nuk shkojnë mirë për Keanu: në shkollën e mesme ai ndryshon katër institucione, pasi e quanin atë jo shumë inteligjent, në realitet ai është disleksik. Kjo është arsyeja pse ai është i detyruar të largohet nga shkolla në moshën 17-vjeçare pa u diplomuar ndonjëherë.

Vdekja e fëmijës I pasionuar për hokej në akull, ai bëhet një yll i vogël, por në një moment të caktuar e braktis karrierën e tij sportive për t?iu kushtuar interpretimit. Në moshën 23-vjeçare, humbja e parë e madhe e jetës së tij: shoku i tij më i mirë, River Phoenix, i njohur në grupin ?Beautiful and Damned? nga Gus Van Sant, vdiq në vitin 1993 kur ishte vetëm 23 vjeç për shkak të mbidozës. Pastaj për Keanu fillojnë vitet e një dashurie të madhe me Jennifer Syme, e cila në vitin 1999 pret një fëmijë nga ai kur fatkeqësisht përfshihet në një aksident me makinë.

Është i njëjti vit i daljes në kinema dhe suksesit të madh të ?Matrix?. Ajo mbijeton, fëmija (ajo ishte tetë muaj shtatzënë) jo. ?Njerëzit? thonë se do t?i varrosin së bashku në janar të vitit 2000. Ava do të ishte quajtur fëmija. Vuajtja dhe sëmundja e motrës së saj Vdekja e fëmijës për Jennifer përfaqëson fillimin e një periudhe të vështirë.

Kalojnë vetëm 18 muaj dhe në prill të vitit 2001 gruaja humbet kontrollin e Jeep saj dhe aksidentohet, ku do t?i gjenden antidepresantë dhe drogë. Jennifer vdes menjëherë. Megjithatë, ajo që shumë prej njerëzve nuk e dinë është se motra e Keanu Kim (dy vjet më e vogël se ai), me të cilën Keanu është shumë i lidhur, vuan nga leuçemia. Sëmundja iu diagnostikua në vitin 1991. Për vite me radhë, Kim ka jetuar në Itali: në vitin 2018 aktori u fotografua në Romë, me të, i shkrehur në lot në rrugë.

Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore