Familja e George Clooney padit ISIS-in: Frikë për fëmijët!

George Clooney ka frikë se ai dhe familja e tij janë në rrezik: gruaja e tij Amal (me origjinë arabe) është me të vërtetë duke ngritur një padi kundër ISIS-it para një gjykate franceze. Dhe ylli i Hollivudit tha se ishte veçanërisht i shqetësuar për sigurinë e fëmijëve të tij, binjakëve Aleksandër dhe Ella, pothuajse dy vjeç. “Ne nuk duam që fëmijët tanë të jenë objektiva të sulmeve, kështu që ne duhet t’i kushtojmë vëmendje”, shpjegoi ai.

Aktori, në një intervistë me The Hollywood Reporter, theksoi se “gruaja ime është duke e çuar çështjen e parë kundër ISIS në gjykatë, kështu që ne kemi shumë probleme, probleme reale të sigurisë, të cilat duhet të përballemi çdo ditë”.

Çështja që po trajtohet nga Amal Clooney është një padi në Francë kundër “Lafarge”, një kompani gjigande e çimentos franceze, e cila dyshohet se ka paguar militantët e ISIS për të mbajtur një fabrikë në Sirinë veriore. Prandaj, akuza për shoqërinë është ajo e pjesëmarrjes në krimet e ISIS-it. Një grup i grave Yazide, e ndihmuar pikërisht nga gruaja e Clooney, hyri në procedura civile duke kërkuar kompensim: viktimat, në fakt, u rrëmbyen nga ISIS dhe u shndërruan në skllave seksuale për milicinë.

“Ky proces, – siç tregoi Amal Clooney në nëntor, kur u paraqit çështja, – është një mundësi për të vendosur se ISIS dhe të gjithë ata që e ndihmojnë atë, do të mbahen përgjegjës për krimet e kryera dhe se viktimat do të njihen një kompensim të drejtë”.

Gruaja e George Clooney është njëkohësisht e angazhuar në një tjetër gjyq kundër ISIS, kësaj here në Gjermani, ku një grua 27 vjeçare gjermane që ishte bashkuar me ISIS në Siri dhe e cila akuzohet se nuk bëri asgjë për të shpëtuar një fëmijë, të përdorur si skllav, të cilin i shoqi e la të vdiste nga etja.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.