Vrasësi serial dhe pedofili famëkeq “dashurohen” në burg …bëjnë edhe seks (Foto)

Dy nga kriminelët më të pështirë të Britanisë, të shpallur fajtor për akte pedofile, sipas mediave vendase kanë pasur një lidhje dashurie midis tyre në burgun e Kategorisë A dhe madje kanë kryer edhe marrëdhënie seksuale me njëri-tjetrin.

Vrasësi serial Stephen Port dhe pedofili Richard Huckle, i cili u burgos për abuzimin me 200 fëmijë malajzianë, thuhet se kanë pasur marrëdhënie në Helm Belmarsh të Londrës.Pretendohet se të dy ishin të vendosur në zonën maksimale të sigurisë të burgut, ku dyert qelizore shpesh mbeten të hapura, duke i lejuar të burgosurit të qëndrojnë të përzier.

Një burim nga ky burg i tha The Mirror se ndërlidhja e palëve ishte një ‘sekret i hapur’ përpara se ata të shpërnguleshin në burgje të ndryshme.

“Kjo ndodhi kur ata ishin të dy këtu para se Port të dënohej. Por tani ata janë zhvendosur në burgje të ndryshme – edhe pse nuk e di nëse është për shkak të tregimeve rreth tyre. Ata ndoshta mbeten ende në kontakt me anë të letrave”, tha burimi.

Ish-kuzhinierit Port, 43 vjeç, iu dha një dënim i përjetshëm për vrasjet e meshkujve homoseksualë që abuzoi dhe vrau me drogë dhe përdhunime pas takimit me ta në Grindr.

Anthony Walgate, Gabriel Kovari, Daniel Whitworth dhe Jack Taylor u gjetën të vdekur në një distancë të shkurtër nga shtëpia e Portit në lindje të Londrës, në vitin 2014 dhe 2015.

Ndërkohë, Huckle, i quajtur “pedofili më i keq i Britanisë”, u burgos për të paktën 25 vjet pasi kishte pranuar një numër të paparë të veprave kundër fëmijëve të moshës ndërmjet gjashtë muaj dhe 12 vjet.

Ai u maskua si një i krishterë i devotshëm, fotograf dhe mësues i anglishtes për të prekur fëmijët e varfër në Kuala Lumpur gjatë nëntë viteve. Foto dhe video të përdhunimeve dhe sulmit të Huckle mbi fëmijët u ndanë me pedofilët në mbarë botën përmes një faqe interneti të koduar.

Rregullat e burgjeve deklarojnë se aktet seksuale midis të burgosurve nuk janë “të ndaluara në mënyrë specifike”. Megjithatë, ata mund të dënohen nëse të tjerët e shohin aktivitetin e tyre ose nëse ndodh në një zonë të hapur të burgut.

Comments are closed.