Vallzat, zbuloni virtytet e shumta të “portokallit” të vogël (Foto)

E bukur për të zbukuruar kopshtet dhe e mirë për shëndetin tonë: kjo shkurre vjen nga Azia, kokrrat e së cilës janë kaq të dobishme për mirëqenien

Vallzat, i njohur gjithashtu si ulli apo si ananasi nga Siberia, është një shkurre e vogël me degë të mprehtë dhe manaferra ngjyrë portokalli të bukur, i njohur që nga kohërat e lashta për vetitë e tij të dobishme. Bishtajoret e detit janë në fakt shumë të pasura me vitamina dhe antioksidantë, stimulues të vërtetë natyralë të shkëlqyeshëm për rivitalizimin e trupit tonë.Vallzat janë bërë të njohura që nga kohërat e lashta për vlerat e saj ushqyese. Për shembull, grekët ia dhanë atë kuajve për të stimuluar rritjen e tyre dhe për të lustruar flokët e tyre, ndërsa në kohën e luftës u konsiderua një ushqim energjie për ushtarët.

Në mjekësinë tradicionale kineze, indiane dhe tibetiane, kjo shkurre përdoret vetëm ose madje edhe në kombinim me barnat e formuluara kimikisht dhe aktualisht është një nga bimët medicinale më të përdorura në botë, si një ilaç parandalues dhe si një kurë për probleme të ndryshme dhe mangësitë.

Antioksidant natyral: Manaferrat e detit përmbajnë karotenoide, perfekt si antioksidantë dhe ideale si ndihmës për mikrocirkulimin dhe rigjenerimin epitelial. Acidet yndyrore Omega 3 reduktojnë inflamacionin dhe skuqjen, djegien ose kruajtjen, ndërsa vitamina E ndihmon me shpejtësi riaktivizimin e epidermës, zbutjen e plagëve dhe zvogëlimin e plagëve. Ideal pas ekspozimit të diellit, buckthorn është efektiv kundër djegies, skuqjes, dermatitit, por edhe ulçerës së stomakut.

Për lëkurën: Deti buckthorn ka një përmbajtje shumë të lartë të vitaminës C, e cila favorizon shërimin e plagëve: kjo është arsyeja pse lëngu i detit të tyre është gjithashtu i rekomanduar në periudhën pas operative. Deti buckthorn është gjithashtu shumë efektiv kundër djegieve, dermatitit, puçrrave në fytyrë, ekzemës dhe ulcerat e lëkurës. Vitamina C gjithashtu forcon kolagjenin dhe e mban lëkurën dinjitoze, elastike dhe më të freskët dhe më të relaksuar.

Mik i zorrëve: Frytet e detit të vallzave janë aleatë të shkëlqyer për ata që vuajnë nga zorrët dembele. Duke pasur parasysh përmbajtjen e lartë të omega 3, omega 6, omega 9 dhe omega 7 është gjithashtu një anti-inflamator i shkëlqyer, i aftë për të kuruar trupin tonë nga brenda: për këtë arsye, deti buckthorn është ideale për trajtimin e ulcerave gastrointestinale dhe për të mbrojtur mëlçinë.

Për flokët: Burimi natyral i acidit palmitoleik, karotenoidet dhe tokoferolet, buckthorn i detit është i përsosur për të bërë flokë të butë dhe me shkëlqim, duke parandaluar formimin e flokëve të ndarë. Për të shijuar përfitimet e saj, përdorni vetëm disa pika vaj ulliri në rrënjë dhe në gjatësinë e flokëve të lagur, pas larjes së tyre dhe i lini për rreth njëzet minuta. Për flokët veçanërisht të vështirë, flokë të hollë ose të dendur, thjesht përsërisni aplikimi pas tharjes: provojeni që ta besoni!

Gazeta Shqip
Comments are closed.